IS43LR16640A-6BLI
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
IS43LR16640A-6BLI
Category : Integrated Circuits (ICs) Memory Memory
Memory Size : 1Gbit
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tray
Series : -
DigiKey Programmable : Not Verified
Memory Interface : Parallel
Write Cycle Time - Word, Page : 15ns
Supplier Device Package : 60-TWBGA (8x10)
Memory Type : Volatile
Mfr : ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
Clock Frequency : 166 MHz
Voltage - Supply : 1.7V ~ 1.95V
Access Time : 5 ns
Package / Case : 60-TFBGA
Memory Organization : 64M x 16
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Technology : SDRAM - Mobile LPDDR
Base Product Number : IS43LR16640
Memory Format : DRAM
Description : IC DRAM 1GBIT PARALLEL 60TWBGA
Contact Now
SDRAM - Mobile LPDDR Memory IC 1Gbit Parallel 166 MHz 5 ns 60-TWBGA (8x10)